Tik Medya
Tik Medya
Emina Şeçeroviç BOSNAHERSEK
KİMDİR

Bilmiyorlar Saraybosna Kazandı

06.04.2018

Nisan ayı Saraybosna için başkadır. Daha doğrusu 6 Nisan…

Eski Yugoslavya’da 2. Dünya Savaşı 6 Nisan 1941 yılında başlamıştı. Dört yıl sonra, antifaşizm mücadelesinde, 6 Nisan 1945 yılında Saraybosna kurtarılmıştı. Bu sebepten bu tarih Saraybosna’nın doğum günü olarak kutlanır.

Bununla bitmiyor. 6 Nisan 1992 yılında Avrupa Birliği Bosna Hersek devletini tanımış, Bosna Hersek bayrağı da New York’taki BM ofisinin önünde dalgalanmıştı ve Saraybosna kuşatması başlamıştı. Saraybosna kuşatması 1425 gün sürdü. Kayıtlara göre toplam 11.541 kişi hayatını kaybetti, şehit oldu. Bunlardan 1.601’i çocuktu. Kuşatma boyunca ortalama günde 329 adet bomba düşerdi şehre. Rekor ise 22. Temmuz 1993 yılında yaşandı ve o gün tam 3.777 adet bomba düştü. Kuşatmanın 1.425 günü içinde yaklaşık 490.000 bomba düştü.

Bir şehri tamamen yok edebilecek bir kuşatmaydı. Varlığını yok edebileceği gibi, içinde hayatı, umudu, inancı da yok edebilirdi. Ama, gelin görün, yok edemedi. Saraybosna öyledir, düşer düşer kalkar. Yıkarlar, yakarlar, o yine küllerinden doğar. Tıpkı şehirde Trebeviç Dağı’na çıkan teleferik gibi. Teleferik 1959 yılında yapılmış, şehre ayrı bir heyecan katıyordu. Çocukluğumda, savaştan önce, ailemle birlikte teleferikle Trebeviç Dağına çıkmayı çok seviyordum. ‘’Otobüs sepeti’’ derdim ona ve en sevdiğim zaman karın yağdığı günlerdi. Kızağı da yanıma alır, teleferikle Trebeviç’te kaymaya giderdik. Annem sandviçler yapardı, abilerimle de kartopu oynardık. Dönüşte de hemen hemen her seferinde uykum gelirdi. Sonra savaş başladı. Saraybosna’da düşen ilk şehit 2 Mart 1992 yılında bu teleferiği koruyan bir sivildi. Sonrası ise malum, yaklaşık dört yıl süren bir savaş. Düşman her şeyi yakıp, yıkmaya kararlıydı, teleferiği de öyle. Trebeviç dağından bizlere ateş ettiler, teleferiği de bombalarla yok ettiler. Ya da, öyle sandılar.

Çünkü bilmiyorlar. Biz kazandık.

Bugün, 06 Nisan 2018 tarihinde teleferik tekrar çalışmaya başlıyor. Trebeviç dağı yine şehre inecek. Ben "otobüs sepetiyle" bu sefer çocuklarımı götüreceğim kartopu oynamaya. Bizler, bu şehrin her güzelliği yaşamaya devam edeceğiz. Verdiğimiz şehitlerin anısına.

Bilmiyorlar ve hiçbir zaman öğrenmeyecekler. Biz kazandık.

Saraybosna için hayat kısadır, der bir şairimiz. Gerçekten de öyledir. En zor anlarda bile hissettirdiği güzelliğinden ötürü çabuk geçer günler. En sorunlu günlerin sonu dahi bir huzurlu geceyle biter. Çünkü bu şehrin verdiği huzur başkadır.

Ve insanı kendine bağlar. An gelir kızarsın, küsersin de ama bırakamazsın.

Bu şehir kaç 6 Nisan’ı atlattı ve her seferinde kazandı.
   yazıyı paylaş

Sen de Yorumla..

Yorumlar..© Tüm hakları saklıdır TİK MEDYA 2017

Bu sayfa 0.0254 saniyede oluşturuldu.