Tik Medya
Tik Medya
Jasmin Spahiç - KARADAĞ
KİMDİR

Karadağ’dan Türkiye’ye Bakış

15.12.2017

Karadağ ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişikler ekonomi ve siyasi alanında olduğu gibi diğer alanlarda da en üst düzeydedir diyebiliriz.

İki ülke arasında çok önemli anlaşmalar imzalandı; ekonomi, ulaşım, turizm, bankacılık, kardeş belediyeler, yargı, emniyet teşkilatı, eğitim, kültür, tarımcılık, borsa, liman, üretim, donanım, sağlık, ağaç endüstrisi, otel işletmeciliği, alış veriş merkezleri, diplomatik temsilcilikler, fuarlar, iş forumları, hidro projeler, marinalar, inşaat, ormancılık, devlet arşivi, aqua park, parlamento, sanat, fahri konsolosluklar, üniversiteler ve diğer alanlarda yapılan işbirlikler ve anlaşmalar en üst düzeyde yürütülmektedir.

Karadağ’ın kazandığı bağımsızlık sürecinden sonra ilişkilerdeki belki en önemli gelişme; THY uçuşların Podgoritsa - Türkiye arasında başlaması olmuştur. Şimdi Karadağ’dan İstanbul üzerinden THY ile beraber dünyanın her köşesine uçmak mümkündür. THY uçuşları ile birlikte karşılıklı ziyaretler de doğal olarak arttı ve her geçen gün tursist sayısı artış göstermektedir. Yazın Podgoritsa’dan İstanbul’a günde iki sefer uçuşlar vardır. THY dışında İstanbul’a her hafta düzenli olarak giden otobüs firmaları ile gitmek mümkündür.

Karadağ Türkiye Büyükelçiliği ve Türkiye Karadağ Büyükelçiliği’nin açılması ile beraber diplomatik ilişkiler ve diğer ilişkilerinde çok önemli gelişmeler yaşandı ve o günden bu yana ilişkilerde sürekli artış gözükmektedir. Türkiye’de bugün birçok Fahri Konsolosluklar da vardır (İstanbul, İzmir, İskenderun-Hatay ve Gaziyantep) ve tamamının ana faaliyetleri ve amaçları ekonomi ilişkilerinde gelişmeleri sağlamaktır.

Büyükelçilikler dışında Diplomatik Temscik olarak Karadağ’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Podgoritsa Program Koordinasyon Ofisi açıldı. TİKA ise Karadağ’da 2007’den bugüne kadar çeşitli alanlarda (eğitim, sağlık, kültürel mirası, altyapı, su hattı gibi) alanlarda 230 civarında proje gerçekleştirildi. 2015 yılı içerisinde en önemli projelerden bir tanesi Karadağ Klinik Merkezi Acil Ünitesinin tadilatı ve Donanımı Projesi idi, hemen hemen Karadağ’ın her bölgesinde tamamlanan veya tamamlanacak projeler bulunmaktadır.

Yunus Emre Enstitüsü, 2014 yılından itibaren faaliyetlere başlayarak kısa zaman içerisinde Türk kültürünü, dilini, foklorunu tanıtan çok önemli kurumlardan biri oldu ve Karadağ’da herkes tarafından tanınmaktadır. Karadağ’da Türk iş adamları tarafından ilk yapılan yatırımlardan Podgoritsa’daki Mall of Montenegro alış veriş merkezi ve Ramada otelidir. Mall of Montenegro alış veriş merkezi Karadağ’da inşa edilen ilk alış veriş merkezlerinden biri olarak tanınıyor. Bu yatırımlar Bursa’da merkezi olan Gintaş firması tarafından yapıldı. Büyük yatırımlardan bir tanesi daha Karadağ’ın Nikşiç şehrinde Türk Firması Tosçelik tarafından işletilen demir çelik fabrikasıdır. Tosçelik’in merkezi Osmaniye ve İskenderun şehrinde olup Türkiye içinde ve dışında 14 farklı demir çelik işletmesinde ya hissesi ya da mülkiyeti bulunmaktadır.

Ekin Maden Ticaret ve Sanayi A.Ş’nin de Karadağ’ın meşhur Alüminyum fabrikasının hisselerini almasından söz ediliyor. Globalport şirketi Bar Ticaret limanının yüzde elliden fazla hisseleri ile birlikte Karadağ’ın en önemli ticaret noktalarından birisinde yatırımları bulunmaktadır. Ticaret limanı dışında Globalport şirketi tarafından marina, cruiser ve yolcu gemileri alanında yatırımlar devam etmektedir. 2015 yılında Ziraat Bankası‘nın gelmesi ile birlikte iki ülke arasındaki ekonomi ilişkileri daha da ileriye taşındı. Karadağ’ın başkentinde ve Podgorica’da merkez binası ve ilk şubesi açıldı, ilerideki zamanda Bar, Nikşiç, Bijelo Polje gibi şehirlerde yeni şubelerin açılması bekleniyor. Ziraat bankasından sonra Türkiye’den Karadağ’a daha çok yatırımcının gelmesi bekleniyor.

Sancaklı Mobilya firması ve Karadağ Hükümeti arasında yatırım sözleşmesi imzalandı, bu sözleşme ile birlikte bu şirket Rojaye şehrinde bulunan Gornji İbar adlı ağaç ve ahşap üreten fabrikaya 5 milyon Avrodan fazla yatırımın yapılacağından bahsediliyor. Bu yatırım; Rojaye ve Karadağ’ın kuzey bölgesi için çok önemli yatırımdır. Ekonomi alanında bugünlerde diğer önemli yatırım konuları ise; Budva Yat limanı, Heceg Novi atık sulları projesi, Ulçin şehri Aqua park projeleridir. Sağlık sektöründe Karadağ’da iki çok prestijli özel hastanenin temsilciliği bulunmakta, biri Acibadem Grubu diğeri Sante Plus Istanbul sağlık grubudur. Bu iki temsilcilik üzerinden Karadağ’dan Türkiye’ye çeşitli ameliyatlar ve tedavi için gitmek artık çok daha kolaydır. İstanbul Borsası Karadağ’ın Montenegro Borsasının çok önemli hisselerini almiş durumda ve bu alanda Karadağ için önemli gelişmelerden biri olmuştu. Karadağ’da bizim bildiğimiz ya temsilcilik üzerinden ya da doğrudan işletmelerini açan şu firmalar bulunmaktadır:

• Beko,
• Horoz elektrik,
• Tudors,
• La Monte,
• Pop shop,
• Özdilek,
• Ceyo,
• Dagi,
• ADL,
• Türk Lokantaları,
• PVC satan temsilcilikler bulunmaktadır.

Bu firma sayısı Karadağ gibi nüfusu az olan ülke için çok önemlidir. Bir diğer husus iki ülke arasında önemli bağı olan ve büyük görevi taşıyan Karadağ’dan Türkiye’ye giden burslu öğrencilerdir. Türkiye’de şu anda 200’den fazla öğrenci lisans, yüksek lisans ve doktora okumaktadır. Bu öğrencilerden bir kısmı eğitimini Türkiye’de tamamlayıp Karadağ’daki önemli temsilcilikler, kurumlar ve ya kuruluşlarda görev yapmaktadırlar. Her birinin her iki ülke için önemli katkıları vardır.

Karadağ’dan Türkiye’ye giden öğrenciler hem burslu olarak okuyorlar, hem eğitim, barınma ve aylık burs masrafları T.C. Devleti tarafından karşılanıyor. Bazı şehirlerde Karadağ Öğrenciler Derneği de bulunmaktadır. İstanbul’da böyle bir dernek kurulmuş, amaçları öğrencileri bir araya getirmek ve öğrenim boyunca çeşitli faaliyetlerde bulunularak kendilerini geliştirmektir. Onlardan her biri hem Türkiye hem de Karadağ’ın büyükelçisidir. İki devlet arşivi arasındaki ilişkiler de üst düzeydedir.

Bugüne kadar arşivde bulunan çok değerli dökümanlara ulaşılarak Karadağ’a çoğu döküman iletilmiştir. 1905 yılında, daha öğrenci olduğu sırada Galatasaray futbol külübünün kurucuları arasında olan Bakiç kardeşlerin anısına istinaden T.C. Karadağ Büyükelçiliği ve Galatasaray Futbol Külübündeki temsilciler Bakiç ailesini Andriyevica şehrinde ziyaret ederek ödüllerini teslim ettiler. Karadağlı sporcular özellikle son zamanda Türkiye’de çeşitli spor branşlarında mücadele ediyorlar. Karadağlı ressamlar, sanatçılar, folklor ekipleri sık sık Türkiye’yi ziyaret ediyorlar, sergiler düzenleniyor, bu da kültür ilişkilerin daha güçlü haline getiren önemli bir husustur. 

   yazıyı paylaş

Sen de Yorumla..

Yorumlar..© Tüm hakları saklıdır TİK MEDYA 2017

Bu sayfa 0.0231 saniyede oluşturuldu.