Tik Medya
Tik Medya
Vana Stellou YUNANİSTAN
KİMDİR

“Allah tarafından bahşedilen yetenekleri olan liderlerden daha fazlası beklenir”

09.12.2017

Recep Tayyip Erdoğan 65 yıl aradan sonra Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak Atina’ya tarihi bir ziyaretde bulunuyor. Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) göreve geldiği 2002’li yıllardan itibaren Yunanistan ile turizm, ticaret ve diğer alanlarda güçlü ilişkiler kurdu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaretinden bir gün evvel bir Yunan kanalına verdiği röportajda söylediklerinin aynısından oluşan bir hazır gündem ile Atina’yı ziyaret etti.

Hakikatte de kavga ile bölüşecek bir şeyleri olmadığından, tam aksine Türklerle Yunanlıları birleştirecek, bütünleyecek bir çok ortak konuya vurgu yapmak varken iki ülke arasında bir “savaş iklimi”nden bahsetmenin lüzumu yok. Hattizatında iki taraftan da hiç kimse; ülkelere, insanlığa yıkıcı tesirler yapan savaş kelimesini duymak ve dile getirmek dahi istememekte.

Erdoğan’ın Atina’ya ziyaretinden bir gün evvel Yunan kanalına verdiği röportajdaki ana satır başlıklarına bir göz atalım : “Türkiye ile Yunanistan arasındaki kötü ilişkiler döneminin artık geride kaldığından emin olmalısınız. Daha iyi bir gelecek inşa etme adına güvenlik ve istikrar en önemli değerlerimizdir. Yeni bir sayfa açmak ve karşılaştığımız güçlükleri aşmak adına Sayın Tsipras ile herşeyi açıklıkla ve dürüstçe görüşeceğiz. Daha iyi bir gelecek inşaa etmek adına iki ülke olarak nasıl inisiyatifler ortaya koyabiliriz ele alacağız.” Dünkü basın toplantısını takip ederken liderliğin temel özelliklerinden olan ve Erdoğan’ı en iyi tanımlayan kritik zamanlarda seri bir şekilde inisiyatif alması ABD tarafından tek taraflı bir şekile Kudüs’ün sözde başkent ilan edilmesinde de ortaya çıkıyor ve Erdoğan acilen İslam İşbirliği Teşkilatını ve Arap Birliği zirvesini acilen toplantıya çağırıyor ve gerekli adımların ivedilikle atılmasını sağlıyor.

Erdoğan’ın Atina’daki tarihi ziyareti zihnimi 2010 yılında kendisi ile ilk tanışmamıza götürdü. Erdoğan kendine has bir şekilde vücut dilini çok iyi bir şekilde kullanırken, iletişiminde karizmatik, insani ilişkilerinde bahşedilmiş yetenekleri olan arkadaşça bir liderlik sergilemekte. Bilim insanları ve insan davranışları konusundaki uzmanlar vücut dilinin bir insanın karakteri ve davranışları ile ilgili bir çok şey söylerken, çalışmaların bir kısmı da vücut dilinin zihnin bir yansıması olduğunu ve karizmatik kişiliklerin genelde başarılı kişiler olduklarını ve karizmanın siyasetçilere mahsus bir nitelik olmayıp sıradan kişilerin de karizmatik davranışlar geliştirebildiklerini vurgulamaktadırlar. Yunanca’da “karizma”, ‘bahşedilmiş özel bir tanrı vergisi’ ve siz de bu nitelik olsun ya da olmasın ‘saygıya değer bir nitelik’ anlamına da gelmektedir. Genetik konusunda çalışmaları olan bilim insanları ısrarla “Karizma nasıl öğrenilebilinir?” sualini sormaktadırlar. Bu bilim insanlarına göre karizma, öğrenilebilen olmaktan ziyade içine doğulan bir tanrı hediyesi, iknaya yönelik bir dışa dönüklük halidir. İşte tam bu açıklamaları baz aldığımızda Erdoğan’ın karizmatik bir varoluşunun olduğunu ve hitabet konusunda tanrı tarafından bahşedilmiş yeteneklerinin olduğunu söyleyebiliriz. Zira Erdoğan : karşısındakini ikna edebilen, güçlü ve temelli argümanlar üretebilen, şahsi kredibilitesini sergileyebilen ve etrafındaki kitlelerde heyecan ve tutkuları körükleyebilen bir lider. İşte bu nitelikleri ortaya koyabilen bir lider de her zaman hitap ettiği topluma ümit vadedebiliyor, büyük işler başarabilme adına ilham verebiliyor, ve kitleleri ayağa kaldırabiliyor. Karizmatik konuşmacılar da zaten mimikleri ile, kullandıkları benzetmeler ile, kısa hikaye ve anekdotlar ile dinleyenlerinin ana konuyu anlamasına ve verilen mesajın hatırlanılmasına her zaman destek verebilen konuşmacılar olagelmiştir.

Karizmanın avantajları nelerdir? Zihninizde karizmatik bir fert hayal edin, bu fert insanların huzurunda konuşurken hal ve davranışı ile son derece rahattır, dinleyenin gönlüne de hitap eder ve bunu yaparken dolaylı bir lisan kullanmaz, kendi vizyonunu dinleyenlerine başarı ile aktarır, motive eder, ilham verir, hepsinden öte kendinden son derece emin, risk alabilen, icrayı yönetebilen, strateji ortaya koyabilen ve problem çözebilendir. Lafi nereye getirmek istiyorum?

O zamanlarda Başbakan olan Erdoğan, eşi ve kızları Sümeyye ile ilk kez 2010 yılının Mayıs ayında Atina’ya yaptıkları resmi ziyarette karşılaşmıştım. Yunan Dışişleri Bakanlığı’nın basın bürosunda bir görevli olarak Erdoğan ve ailesini havalimanında karşılamıştım. Uçaktan indiği andan itibaren zihnimde kalan O’nun pozitif bir duruşu, baskın bir kişiliği, uzun, rahat, kravat ve takım elbisesinin içinde son derece de centilmen, derin bakışları ve sıcak kanlılığı olan ve ilk gördüğümüz andan itibaren yıllardır tanıyıp bildiğimiz bir yan komşumuz gibiydi. Emine Erdoğan, Atina’da bulunan tarihi ve turistik yerlerin ziyareti ile ilgili önerimizi büyük bir memnuniyet ile karşılamıştı. O gün Sayın Emine Erdoğan da protokolden uzak ve tüm doğal hali ile nazik, tebessüm eden bir kişilik olarak bizlerle fotoğraf çektiren, Türk mutfağına benzer lezzetler sunan Yunan mutfağından keyif alan bir görünüm sergilemişti.

Yine Erdoğan’ın bu ziyaretinde protokol kurallarına son derece riayet eden davranışlarının yanında, çok doğal bir insan olarak Türk-Yunan dostluğuna güç verecek bir öneme işaret eden dünyaca tanınan Yunanlı bestekar Mikis Thedorakis’I Akropol yakınlarındaki evinde ailece ziyareti Erdoğan’a hayranlığımı arttırdı. 2010 yılında gerçekleşen bu ziyarette dönemin Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreou ile birlikte düzenlenen basın açıklamalarına iştirak ettim. Bu basın açıklamasında da Sn Erdoğan sorulara tüm içtenliği ile açık cevaplar verdi, daha önceden çok iyi bir şekilde hazırlandığı belli olan mesajlarını kamuoyu ile çok net bir şekilde paylaştı, biz basın mensupları için ekonomi, karşılıklı ticaret gibi iki ülkeyi de yakından ilgilendiren konulara yönelik yaptığı açıklamalar ile haber niteliği olan haberler oluşturdu.

Hülasa-i kelamım şudur ki; siyasetçilerin lider olmakta zorlandığı günümüzde Sayın Erdoğan tanrı tarafından bahşedilmiş karizması olan bir liderdir. Böylesi durumlarda insanlar bu nitelikteki liderlerden her zaman daha fazlasını yapmasını beklerler, çünkü bu türden nitelikli liderler omuzlarında her zaman insanların geleceğe dair umutlarını, sorumluluklarını, isteklerini, hayallerini de taşırlar.
Bu noktada Erdoğan; omuzlarında Türk-Yunan dostluğunu ve her iki tarafın da barışa dair özlemini de taşımaktadır.
   yazıyı paylaş

Sen de Yorumla..

Yorumlar..© Tüm hakları saklıdır TİK MEDYA 2017

Bu sayfa 0.0139 saniyede oluşturuldu.